سیستم قالب تونل فرم
سیستم قالب تونلی هم اکنون به عنوان سیستمی کارآمد در ساخت و ساز پروژه های بتنی مطرح است. در این سیستم دیوارها و سقف ها در یک مرحله اجرا میشود و در نتیجه سازه ای یکپارچه و منظم از نظر ساختار ایجاد میشود. از مزلیای استفاده از این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره نمود: کاهش زمان ساخت پروژه به طور بسیار چشمگیر کاهش هزینه ها به لحاظ کوتاه شدن دوره ساخت صرفه جوئی در استفاده از منابع انسانی و نیروی کار به لحاظ کاهش زمان ساخت درگیر نشدن سرمایه به مدت طولانی برای انجام پروژه به لحاظ سرعت انجام کار استفاده متعدد از قالب ها در پروژه های مختلف و در نتیجه می توان قالب های تونلی را به عنوان سرمایه ای ماندگار برای مجریان محترم محسوب نمود. امکان اجرای یک طبقه از آپارتمان بزرگ در زمان بسیار کوتاه افزایش کیفیت سازه با استفاده از سیستم قالب تونلی حذف عملیات نازک کاری و معماری داخلی به لحاظ ایجاد سطوح صاف و صیقلی ایجاد ابعاد داخلی دقیق و منظم با توجه به دقت بالای قالب ها استفاده از سیستم قالب بندی تونلی موجب صرفه جوئی در استفاده از بسیاری از مصالح مرسوم مانند چوب، میخ، مفتول، آهن آلات و ... می شود. سیستم قالب تونلی موجب استفاده از مساحت در دسترس به نحو احسن می شود. سازه ایجاد شده توسط قالب های تونلی به دلیل بتن ریزی یکپارچه دیوار و سقف، در مقابل زلزله و آتش سوزی بسیار مقاوم می باشد. اجرای سازه بتنی با استفاده از قالب های تونلی، ساخت پروژه را مشابه یک خط تولید صنعتی نموده و در نتیجه به دلیل تکرار هر روزه عملیات سرعت و بازدهی بالائی را دارا می باشد. به دلیل سادگی روش استفاده از قالب ها می توان با استفاده از نیروهای نیمه متخصص به راحتی از این سیستم استفاده نمود. در این روش می توان از شبکه مش های آماده استفاده نمود که این خود نیز یکی از راه های کاهش زمان اجرا و در نتیجه کاهش هزینه ها می باشد. شرکت سازه گستر مدحت با در اختیار داشتن تجهیزات تولید مجهز و پیشرفته و تیم طراحی و مهندسی کارآمد می کوشد تا محصولات تولیدی خود را با بالاترین کیفیت و دقت تولید نماید و در اختیار مشتری قرار دهد.
مرحله 1 مراحل مونتاژ پانل های قالب تونلی مطابق شکل های زیر میباشد:

تقدیرنامه

مرحله 2 ابتدا فونداسیون با توجه به نقشه اجرا می شود. سپس راهکارها با توجه به پلان پروژه به عنوان پیش نیازی برای قرارگیری و نصب و مونتاژ قالب های تونلی با استفاده از نبشی های مخصوص تحویلی توسط شرکت سازه گستر مدحت اجرا می شود.

تقدیرنامه

مرحله 3 شبکه آرماتور بندی مورد نیاز با توجه به طرح پروژه و در نظر گرفتن محل درب ها به میلگردهای انتظار موجود در فونداسیون بافته می شود. جهت اجرای دقیق و منظم قالب های تونلی باید شبکه آرماتور بندی با دقت بالائی اجرا گردد.

تقدیرنامه

مرحله 4 سیستم در خارج از پروژه مونتاژ شده و توسط تاور کرین یا جرثقیل به داخل پروژه منتقل شده و در محل مورد نظر قرار گرفته و نصب می شود. جهت استفاده دقیق و حصول سطح صاف و صیقلی در بتن از قالب ها، سطح قالب ها توسط روغن مخصوص روغن کاری می شود.

تقدیرنامه

مرحله 5 با توجه به طرح و ابعاد موجود روی نقشه یک نیم تونل از قالب ها در محل مربوطه نصب می گردد.

تقدیرنامه

مرحله 6 قالب ها با کمک جک های قابل تنظیم نصب شده بر روی بدنه و با استفاده از اطلاعات موجود بر روی نقشه در مورد ارتفاع، تنظیم و تثبیت می شوند.

تقدیرنامه

مرحله 7 با توجه به نقشه اجرائی قالب های بازشوی درب ها در محل مربوطه نصب شده و با استفاده از جک های زیرین تنظیم می گردند. این قالب ها بعد از بتن ریزی به سهولت با شل نمودن جک ها آزاد شده و از سازه جدا می شود.

تقدیرنامه

مرحله 8 نیمه دیگر نیز در جای خود قرار گرفته و به نیم تونل توسط قفل کن های مخصوص متصل می شود. به این ترتیب یک تونل کامل تشکیل می شود. در نهاین توسط جک های زیرین قالب ها تنظیم و شاقول می شوند.

تقدیرنامه

مرحله 9 قالب های دیگر نیز در جای خود قرار می گیرند تا سلول های تونلی کامل تر شوند.

تقدیرنامه

مرحله 10 قالب دیوارهای خارجی توسط تاورکرین به محل مورد نظر انتقال و نصب می شود. فاصله مورد نظر بین دیوار خارجی و داخلی توسط غلاف های پلاستیکی مخصوص و بلت ها تنظیم می شود.

تقدیرنامه

مرحله 11 جهت سهولت استفاده از قالب دیوارهای بیرونی، براکت های تنظیمی بر روی دیوارها و سکوی بتن ریزی بر روی بدنه قالب ها نصب می شود.

تقدیرنامه

مرحله 12 قالب های انتهای دیوار و سقف در محل مورد نظر نصب می شوند و با توجه به نقشه اجرائی در صورت نیاز قالب های بازشوی داکت ها نصب و نبشی های مخصوص رامکا جهت اجرای رامکای مربوطه به طبقه دوم به صورت یکجا با بتن ریزی سقف جهت افزایش سرعت نصب می شود.

تقدیرنامه

مرحله 13 با اجرای بتن ریزی به طور همزمان بتن ریزی دیوارها، سقف ها و رامکاها ایجاد می شود.

تقدیرنامه

مرحله 14 پس از طی شدن یک زمان مناسب برای گیرش بتن قالب ها باز شده و توسط تاورکرین از زیر سازه برداشته می شود و در نتیجه سطح بتن صاف و صیقلی و با دقت بالا ایجاد می شود. برای حصول اطمینان تا گیرش نهائی بتن پس از برداشتن قالب ها می توان از جک های سقفی برای زیرسازی سقف استفاده نمود.

تقدیرنامه

مرحله 15 شاسی مثلثی نگهدارنده جان پناه مخصوص طبقات در زیر نصب می شود و جان پناه های مخصوص بر روی آن نصب می شود.

تقدیرنامه

مرحله 16 قالب های طبقه دوم با توجه به طرح پروژه نصب و تکمیل می گردند و با توجه به کدهای ارتفاع سازه توسط جک های زیرین و بدنه تنظیم و شاقول می گردند.

تقدیرنامه

مرحله 17 بتن ریزی طبقه دوم نیز به صورت یکپارچه انجام می شود و قالب ها به سهولت به طبقات بعد منتقل می شود و پس از روغن کاری در محل مورد نظر انتقال و نصب می شود.

تقدیرنامه

مرحله 18 شاسی های نگهدارنده جان پناه نیز به طبقه بالاتر منتقل شده و پس از نصب جان پناه های مورد نیاز قالب ها در طبقه بالاتر نصب می گردند.

تقدیرنامه

مرحله 19 با روش توضیح داده شده عملیات بتن ریزی طبقات با سرعت بالا انجام شده و قالب های هر طبقه بعد از بتن ریزی توسط تاورکرین به طبقات بالاتر منتقل شده و بتن ریزی انجام می گیرد. در نهایت سازه ای منظم و دقیق با سرعت بسیار بالا اجرا و آماده می گردد.

تقدیرنامه